happyday

حرکات اصلاحی - سلامت

مقدمه ای بر حرکات اصلاحی

یکی از شاخص های توسعه یافتگی کشورها سطح سلامت و تندرستی افراد جامعه است. به طوری که آینده هر جامعه مبتنی بر پویایی و سلامت روانی – جسمانی نوجوانان و جوانان آن است. به عبارت دیگر وجود افراد سالم و توانمند بزرگ ترین سرمایه ملی یک جامعه محسوب می شود.

از اواسط دهه 1980 به بعد، همزمان با پیشرفت و افزایش توانایی انسان در به کارگیری تکنولوژی و فناوری با تمام خدمات و مزایایی که برای انسان دارد، عوارضی نیز برای انسان به ارمغان آورده، به گونه ای که کم تحرکی یا بی تحرکی و چاقی از دستاوردهای زندگی ماشینی و صنعتی عصر حاضر شناخته شده و زنگ خطری را برای سلامت انسان در جوامع مختلف به ویژه جوامع توسعه یافته به صدا در آورده است. فضای خانه ها و محل کار مملو از انواع مختلف ماشین ها، ابزارها و فناوری هایی هستند که بخش عمده ای از تحرک و پویایی انسان را کاهش داده اند ( ماشین لباسشوئی، ظرفشوئی ، وسایل کنترلی و ...). امروزه در حدود یک سوم (33/8 درصد) بزرگسالان به چاقی مبتلا هستند، این مسئله به جوانان نیز سرایت کرده است و 18 درصد جوانان و نوجوانان دچار اضافه وزن هستند. در کشور ما نیز حدود 60 درصد مردم دچار اضافه وزن و چاقی هستند که 21 درصد آن در بخش نوجوانان و جوانان است.

سبک زندگی امروزی، مردمانی کم تحرک و غیرفعال به بار آورده که از یک طرف باعث ضعف در رشد اندام ها و در موارد حادتر باعث اختلال در شکل و حرکت آنها شده به طوری که وضعیت بدنی فرد در معرض ناهنجاری های مختلف قرار داده و از طرف دیگر این سبک زندگی افراد را مستعد بیماری ها و آسیب ها و اختلالات جسمانی – حرکتی و روانی می کند. بنابراین فعالیت بدنی و ورزش می تواند نقش مهمی در کاهش ناهنجاری های جسمی - روانی ، اجتماعی و تامین تندرستی آدمی ایفا می کند و به دنبال بهبود و ارتقای کیفیت زندگی انسان از این طریق است.

حرکات اصلاحی به عنوان شاخه ای از تربیت بدنی  علوم ورزشی، دانشی کاربردی در سطح جامعه به ویژه در مدارس می باشد که مشتمل بر اهداف عمده ای مانند شناسایی، آموزش، پیشگیری، بهبود، اصلاح ناهنجاری ها، الگوها و عادت های حرکتی نامناسب در افراد است. به عبارت دیگر موضوع مورد مطالعه در حرکات اصلاحی، بررسی ساختار بدنی، ضعف ها، عدم تعادل های عضلانی و ناهنجاری های اکتسابی دستگاه اسکلتی عضلانی و مفصلی در افراد است. ناهنجاری های وضعیتی، تغییرات نامطلوبی است که ساختار اسکلتی - عضلانی و راستای طبیعی ساختار بدنی را بر هم می زند. این ناهنجاری ها با مشخصه تدریجی بودن، به ویژه در دوران کودکی و سنین رشد بروز کرده است و در صورت بی توجهی ناهنجاری ها تشدید شده و مشکلات جدی برای فرد ایجاد می کند و ناگزیر به جراحی یا استفاده از وسایل کمکی، انواع بریس ها و پروتزها باشد.

وضعیت بدنی

وضعیت بدنی حالت واحدی از ساختار بدنی در کلیه موقعیت های حرکتی مثل نشستن، ایستادن، راه رفتن و دویدن است که شاخص و معیاری برای بیان سطح سلامت عمومی و کارائی فرد در حرکت و فعالیت های مختلف است. به عبارت دیگر وضعیت بدنی نشانه ای از سلامت ساختار اسکلتی – عضلانی و عصبی هر فرد است. خوب ایستادن، خوب راه رفتن، خوب نشستن علاوه بر این که حرکت های فرد را زیباتر می سازد با کارایی بیشتر و خستگی کمتر نیز همراه است. بنابراین با توجه به اهمیت موضوع وضعیت بدنی، افزایش دانش در این زمینه و بررسی تغییرات وضعیت بدنی همچنین آموزش وضعیت های صحیح در زمینه های مختلف زندگی، شغلی، فعالیت یا استراحت و پیشگیری از بروز عوارض و ناهنجاری های ناشی از عدم رعایت آنها ضروری به نظر می رسد.

در مقاله بعدی میتوانید مزایا و عوارض وضعیت بدنی نامطلوب را مطالعه کنید .

کپی برداری از این مقاله با ذکر منبع و نویسنده بلامانع است

حرکات اصلاحی - مقدمه ای بر حرکات اصلاحی - درمان درد - دردهای مفصلی - مقاله حرکات اصلاحی - وضعیت بدنی - اسکلت بدنی - حرکت اصلاحی چیست

اگه میخوای نظر بدی لطفا وارد شو


در حال حاضر نظری موجود نیست