happyday

اسپینینگ | دوچرخه ثابت - عمومی

فواید رشته ورزشی اسپینینگ

قبل از مطالعه این مقاله ، در صورتی که با این رشته ورزشی می خواهید بیشتر آشنا بشید ، پیشنهاد می کنم فواید رشته دوچرخه سالنی (اسپینینگ) رو مطالعه بفرمایید

سیستمهای انرژی مورد استفاده در دوچرخه سواری:

  1. سیستم فسفاژن
  2. سیستم گلیکولیتیک
  3. سیستم هوازی

بدن از هر سه سیستم برای تولید انرژی استفاده می کنه و هیچ کدام از اونها طی فرایند به طور کامل خاموش نمیشن، فقط درصد استفاده بدن از اونها طی تمرین تغییر میکنه.

هنگام دوچرخه سواری، از لحظه قرارگرفتن روی دوچرخه تا زمانی که به نقطه VO2MAXمی رسید، سیستم هوازی، اصلی ترین سیستم در تولید انرژی برای شماست. فعالیت ورزشی بیشتر از آستانه به معنی خاموش شدن سیستم انرژی هوازی نیست. بلکه این سیستم برای کمک به پردازش فرآورده های جانبی دو سیستم انرژی دیگه به کار خود ادامه میده.

سیستم هوازی از اکسیژن برای تولید انرژی به آرامی استفاده میکنه، اما میتونه برای مدت طولانی این کارو انجام بده. دو سیستم انرژی دیگه که از فرایندهای بی هوازی استفاده میکنن، در یک بازه زمانی بسیار کوتاهتر فعالیت میکنن.

سیستم انرژی هوازی اصلی ترین سیستم در انواع دوچرخه های سالنی و غیر سالنی هست وبیشترATP بدن از طریق این سیستم تامین میشه. بدن شما از طریق چرخه کربس و با استفاده از اکسیژن یا گلوکز یا اسیدهای چرب، ATPتولید میکنه.

هر سه سیستم انرژی هوازی، بی هوازی و فسفو کراتین، انرژی مورد نیاز بدن رو حین دوچرخه سواری تامین میکنه. اما هر کدوم به طور متفاوتی ATP تولید میکنن. که هدف نهایی هر سه سیستم تولید انرژی برای رکاب زدن هست.

در مقاله قبل فواید رشته دوچرخه سالنی اسپینینگ عنوان شد.

در این مقاله هم مجددا به برخی از این فواید اشاره می کنیم:

  • ‌کالری سوزی: با ۶۰ دقیقه کلاس اسپینینگ میتونید ۶۰۰-۴۰۰ کالری انرژی بسوزونید.
  • بهبود کیفیت عضلات: این بهبود کیفیت عضلانی بیشتر در ناحیه پاها و عضلات میان تنه رخ میده.
  • بهبود ظرفیت قلبی تنفسی: انجام تمرینات کاردیو باعث بهبود سیستم قلبی تنفسی میشه و شما رو از ابتلا به انواع عارضه ها و مشکلات قلبی حفظ میکنه.
  • شدت کم و مناسب برای همه افراد: تمرينات دوچرخه سالنی میتونه جزء تمرينات کم شدت باشه و برای افرادی که به دنبال ریکاوری بعد از آسیب‌های ورزشی و یا کسانی که آسیب‌های کهنه در بدنشون دارن، مناسب هست. اگه به دنبال این هستید که فعالیت بدنی داشته باشید در حالی که فشار زیادی هم به بدن و مفاصل خود وارد نکنید، اسپینینگ میتونه انتخاب خوبی براتون باشه.
  • کاهش استرس: به دلیل ترشح هورمون هایی همچون اندروفین، این رشته میتونه به کاهش استرس و مشکلات روحی شما کمک کنه.
spinning - آموزش لاغری - آموزش تناسب اندام - مقاله اسپینینگ - ورزش در خانه - فواید ورزش

اگه میخوای نظر بدی لطفا وارد شو


در حال حاضر نظری موجود نیست